• Hyppää ensisijaiseen valikkoon
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen

Eläkeläiset Ry - Pensionärerna Rf

Vuodesta 1959 liikettä ja kulttuuria eläkeläisten parissa

Liikettä ja kulttuuria eläkeläisten
parissa vuodesta 1959
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Valtuusto 2023
    • Strategia
    • Tavoiteohjelma
    • Eläkeläinen-lehti
      • Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
    • Joulutervehdykset
    • Ajankohtaista
    • Vuosikertomukset
    • Tietosuoja
  • Toiminta
    • Kalajoen retkeilypäivät 2023
      • Retkeilypäivien boccia-turnauksen tulokset
    • Liikuntaverstaat
      • Kaakkois-Suomi 5.10.
      • Varsinais-Suomi 19.10.
      • Roskat talteen -kävelyt
    • Koulutus
      • Syksyn 2023 kurssikalenteri
      • Kurssille ilmoittautuminen, hinnat ja kurssituki
      • Tulostettava kurssihakemus
    • Liikunta
      • Jumppaa ja harjoituksia
      • Videomateriaaleja
      • Taukojumppasarja
    • Monikulttuurinen toiminta
      • Valokuvanäyttely
      • Toiminta
      • Tukihenkilöt
      • Materiaali
      • Yhteistyökumppanit
    • Ikäystävällinen kunta
    • Toimintatonni-avustukset
    • Entisten viisasten kerho
    • Aineistopankki
    • Aineistoa yhdistyksille
    • Aineistoa taloudenhoitajille
    • Aineistoa ohjaajille
      • Tanssipajat
  • Yhdistykset alueittain
    • Etelä-Hämeen Aluejärjestö
    • Helsingin Aluejärjestö
    • Jokilaaksojen Aluejärjestö
    • Kaakkois-Suomen Aluejärjestö
    • Kainuun Aluejärjestö
    • Keski-Suomen Aluejärjestö
    • Lapin Aluejärjestö
    • Pirkanmaan Aluejärjestö
    • Pohjanmaan Aluejärjestö
    • Pohjois-Karjalan Aluejärjestö
    • Satakunnan Aluejärjestö
    • Savon Aluejärjestö
    • Uudenmaan Aluejärjestö
    • Varsinais-Suomen Aluejärjestö
  • Jäsenyys
    • Tervetuloa mukaan
    • Jäsenedut
    • Jäsenhakemus
    • Eläkeläisten tuetut lomat
    • Myyntituotteet
    • Paikallisyhdistyksen säännöt
  • Blogit
  • Yhteystiedot
    • Toimisto
    • Laskutusosoite
    • Hallitus ja valtuusto
  • Svenska

Pässit pistäytyivät Kuntorannassa

25.4.2017

Pekka Isaksson
Heti alkuun on sanottava, että otsikko on sekä tosi että epätosi. Tällaista väitettä eivät vanhat muodollisen logiikan opettajani olisi hyväksyneet, siis sellaisen logiikan, jossa lause ”Ulkona sataa räntää” on tosi, jos ja vain jos ulkona sataa räntää – kuten juuri nyt tapahtuu.

Pässien matkalla tällainen ristiriitainen väite on hyväksyttävissä. Emmehän me tietenkään todellisessa maailmassa viettäneet viime keskiviikon ja torstain välistä yötä Varkauden Kuntorannassa. Jos joku näki meidät siellä, hänellä on vielä villimpi mielikuvitus kuin meillä pässeillä.

Tällä virtuaalimatkallamme me kuitenkin olimme silloin Kuntorannassa, kävimme iltasella saunassa, nukuimme hyvin ansaitut ja levolliset yöunet, söimme maittavan aamiaisen ja lähdimme torstaiaamuna kohti pohjoista. Todisteena tästä ovat Aarnon kartat viimeviikkoisesta reitistämme. Niitä on kaksi juuri sen vuoksi, että poikkesimme suoralta reitiltämme Kuntorantaan.

Aarno näyttää valinneen menoreitiksi hieman tavallisesta poikkeavan ja etelästä tullessä pitemmän. Se ei haittaa, sillä käveltyjä kilometrejä pässeillä kyllä riittää. Seitsemännen viikon kävelyn saldo oli entisten kaltainen. Pässiä kohti kilometrejä kertyi 51,7. Yhteensä joukkomme käveli siis reilut 300 kilometriä. Sunnuntai-iltana olimme jo hyvän matkaa Leppävirran yläpuolella.

Olemuksemme Kuntorannassa oli virtuaalinen ja siinä mielessä tosi vain tässä nettimaailmassa, mutta Varkaudessakin, ja juuri siellä jos missä, joudumme me kaikki kohtaamaan maailman raadollisen todellisuuden. Osan matkastamme sekä meno että paluureitillä Kuntorantaan me kuljimme Huruslahdentietä. Se vie väistämättä mietteet Huruslahden arpajaisiin helmikuun lopulla 1918.

Jos joku ei ole kuullut niistä, ei minulle tule ensimmäisenä mieleen tietämättömyys, vaan onnekkuus. Onnekas on hän, joka ei ole kuullut tai lukenut Huruslahden arpajaisista. Sitä onnekkuutta en halua murtaa. Mutta niinkin on, että Huruslahden jäällä tapahtuneesta kirjoittaminen näitä ylimalkaisia viittauksia tarkemmin ei lisäisi minunkaan hyvinvointiani. En kirjoita, en tänään. Ehkä joskus toiste.

Onneksi minun ei tarvitse, sillä Huruslahden tapahtumista on kuulopuheiden ja työväenliikkeen perimätiedon lisäksi paljon kirjoitettua tietoa. Niistä käy selville, että arpajaiset saattaa olla sananmukaisesti tulkittuna väärä nimi tapahtumalle, jossa ensimmäisenä toteutettiin suuressa mitassa valkoisen sodanjohdon ammuttava paikalla -ohjetta. Symbolisesti se saattaa olla aivan oikea nimi. Jos joku haluaa tutustua tarkemmin tähän historiaan ja pohtia sitä, hän löytää netistäkin paljon ihan kelpoista tietoa esimerkiksi hakusanalla Huruslahden arpajaiset.

Mutta me pässit, me jätämme tämän tällä erää taaksemme ja kävelemme eteenpäin. Kävelkää tekin, hyvät ihmiset!

Reitti Kuntorantaan

Reitti Kuntorannasta

Koko reitti

Kuva 7. etapin päätepisteestä

Facebooktwitter

Avainsanoilla:

Ensisijainen sivupalkki

Footer

TILAA UUTISKIRJE sähköpostiisi


Eläkeläiset ry
Kauppakaarre 1, 00700 Helsinki
Puh. 020 743 3610
elakelaiset(at)elakelaiset.fi

Tietosuojaseloste »Saavutettavuusseloste »

Tuettu Veikkauksen tuotoilla tunnus

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks Oy·