• Hyppää ensisijaiseen valikkoon
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen

Eläkeläiset Ry - Pensionärerna Rf

Vuodesta 1959 liikettä ja kulttuuria eläkeläisten parissa

Liikettä ja kulttuuria eläkeläisten
parissa vuodesta 1959
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Valtuusto 2023
    • Strategia
    • Tavoiteohjelma
    • Eläkeläinen-lehti
      • Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
    • Ajankohtaista
    • Vuosikertomukset
    • Tietosuoja
  • Toiminta
    • Kalajoen retkeilypäivät 2023
    • Koulutus
      • Syksyn 2023 kurssikalenteri
      • Kurssille ilmoittautuminen, hinnat ja kurssituki
      • Tulostettava kurssihakemus
    • Liikunta
      • Jumppaa ja harjoituksia
      • Videomateriaaleja
      • Taukojumppasarja
    • Monikulttuurinen toiminta
      • Valokuvanäyttely
      • Toiminta
      • Tukihenkilöt
      • Materiaali
      • Yhteistyökumppanit
    • Ikäystävällinen kunta
    • Toimintatonni-avustukset
    • Entisten viisasten kerho
    • Aineistopankki
    • Aineistoa yhdistyksille
    • Aineistoa ohjaajille
      • Tanssipajat
  • Yhdistykset alueittain
    • Etelä-Hämeen Aluejärjestö
    • Helsingin Aluejärjestö
    • Jokilaaksojen Aluejärjestö
    • Kaakkois-Suomen Aluejärjestö
    • Kainuun Aluejärjestö
    • Keski-Suomen Aluejärjestö
    • Lapin Aluejärjestö
    • Pirkanmaan Aluejärjestö
    • Pohjanmaan Aluejärjestö
    • Pohjois-Karjalan Aluejärjestö
    • Satakunnan Aluejärjestö
    • Savon Aluejärjestö
    • Uudenmaan Aluejärjestö
    • Varsinais-Suomen Aluejärjestö
  • Jäsenyys
    • Tervetuloa mukaan
    • Jäsenedut
    • Jäsenhakemus
    • Eläkeläisten tuetut lomat
    • Myyntituotteet
    • Paikallisyhdistyksen säännöt
  • Blogit
  • Yhteystiedot
    • Toimisto
    • Laskutusosoite
    • Hallitus ja valtuusto
  • Svenska

Onneksi on Krista Kiuru

10.12.2021

Pekka Isaksson

Vanhan sanonnan mukaan eduskunta on Suomen kansa pienoiskoossa. Viime viikko on paljastanut, että myös hallitus on kansa pienoiskoossa. Kesken koronaepidemian pahenemisen ja vastoin ohjeita ja tervettä järkeä osa ministereistä, tällä tietoa joka neljäs, lähtee bilettämään, urheilukilpailun katsomoon tai pelaamaa pipolätkää. Se ero kansalla ja ministereillä on, että ministerit – osa heistä – on pyytänyt anteeksi tekosiaan.

Koronapandemian alkuvaiheessa ja pitkään sen jatkuessa hallitus toimi kaikille uudessa tilanteessa hyvin ja sai myös suomalaiset yleensä toimimaan hyvin. Nyt sekä hallitukselle että kansalle on tullut väsy, mikä sinänsä ei ole ihme. Pahempaa on, että hallituksessa on alettu käyttäytyä kuin keskenkasvuiset pojat ja aikuiset uhourokset, joita on pitkin koronapandemiaa ryyhältänyt kaupoissa ja katsomoissa maskeitta ja turvaväleistä välittämättä.

Onneksi hallituksessa on yksi nainen, peruspalveluministeri Krista Kiuru. Mitä kauemmin korona on kestänyt, sitä enemmän olen alkanut arvostaa häntä. Kaikesta ryöpytyksestä ja pikkuilkeilystä huolimatta hän on jaksanut pitää kiinni tavoitteesta, että kaikki tehdään terveysturvallisuus edellä. Muistettakoon vaikkapa viimekesäinen kähinä tiukoista rajamuodollisuuksista ja muiden rajoituksien jatkamisesta. Kiuru puolusti niitä vastoin yleistä toivetta matkustamisen ja ravintoalaelämän rajattomuudesta. Kaikkitietävät kolumnistit menettivät vähäisenkin harkintakyvyn.

Syksyllä Kiuru patisteli Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta ja KRAR:lta eli Kansalliselta rokotusasiantuntijaryhmältä esityksiä ja kantoja lasten rokotuksiin ja muun väen kolmansiin rokotuksiin. Eilen hän esitteli eduskunnalle esityksen niin sanotuista pakkorokotuksista eli tartuntatautilain muuttamisesta niin, että riskiryhmien kanssa työskenteleviltä sote-työntekijöiltä voidaan edellyttää rokottautumista. Esityksessä ei ole muuta vikaa kuin se, että semmoinen olisi pitänyt saada aikaan jo paljon aikaisemmin.

Hallituksen koronanyrkkinä toimimisen ohella Kiuru on ministerikaudellaan vienyt loppuun sote-hankkeen, josta uhkasi tulla poliittinen ikiliikkuja. Se ei ole jäänyt ainoaksi uudistukseksi, jonka valmistelussa Kiurulla on ollut vahva ote. Eilen eduskunta sai käsiteltäväksi myös esityksen kotihoidon uudistamisesta.

Kiurua on arvosteltu epäselvistä puheista. Joku toimittajanplanttu saattaa ihan muuta kuin Suomen koronatilannetta koskevassa jutussa verrata asioiden sekavuutta ministeri Kiurun puheisiin. Kiurun puheilmaisussa on joskus ollut toivomisen varaa. Virkkeet voisi katkaista ennen kuin niiden loppu karkaa toiseen todellisuuteen. Yleensä puhujan tarkoituksesta on silti saanut selvää.

Ja siksi toiseksi, tunnetaanpa Suomen politiikassa muuan toinenkin menestynyt ja pätevä länsisuomalainen, jonka puheissa oli paljon enemmän monimielisyyttä kuin Kiurulla. Mutta hän olikin mies, jolla oli ah niin hurmaava otsakiehkura. Mauno Koiviston kiehkuraiset puheet selitettiin syvämietteisyydeksi.

Näin harmaana päivänä sallittakoon Aleksis Kivi -sitaatti: ”Talo ilman aitan polulla astelevata emäntää on niin kuin pilvinen päivä, ja sen perheenpöydän päässä istuu ikävyys kuin riutuva syksyilta. Mutta hyvä emäntä on talon kirkas aurinko, joka valaisee ja lämmittää.”  

Facebooktwitter

Avainsanoilla:

Lukijan vuorovaikutus

Kommentit

  1. seija koponen sanoo

    10.12.2021 10:45

    Viisasta pohdintaa. Krista Kiurua on aina kohdeltuhuonosti hyvästä toiminnasta huolimatta. Samalla tavoin yleisesti kohdellaan ihmistä, joka uskaltaa tuoda ikävät asiat esille. Viestin tuoja on ammuttukin kirjallisuudessa.
    Krista on vastuunkantaja muut siitä vetäytyy.

    Vastaa

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Ensisijainen sivupalkki

Footer

TILAA UUTISKIRJE sähköpostiisi


Eläkeläiset ry
Kauppakaarre 1, 00700 Helsinki
Puh. 020 743 3610
elakelaiset(at)elakelaiset.fi

Tietosuojaseloste »Saavutettavuusseloste »

Tuettu Veikkauksen tuotoilla tunnus

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks Oy·