Vastuutonta keskustelua eläkkeistä ja niiden kestävyydestä
MATTI HUUTOLA
Suomen eläkejärjestelmää on uudistettu keskimäärin noin kymmenen vuoden välein vakaasti ja ennustettavasti. Nykyinen maamme hallitus pyysi ensitöikseen työmarkkinaosapuolia neuvottelemaan työeläkejärjestelmän uudistamisesta. Vaikeiden neuvottelujen jälkeen tammikuussa päästiin sopimukseen, jolla varmistetaan rahoitus eläketasoon ja etuuksiin pitkälle tulevaisuuteen. Eläkejärjestelmämme ja sen rahoitus ovatkin kohtuullisen vakaalla ja ennustettavalla pohjalla.
Vaikka uudistukset ovat vasta tulossa voimaan, on keskustelu eläkkeistä ja sen etuuksista käynnistynyt uudelleen.
Mikähän siihen on sitten syynä? Yksi keskeinen syy lienee valtion talouden tasapainottaminen. Eläkkeiden rahoitus on rakennettu kestämään aikaa, jota valtion velkaantuminen ja suhdanteet eivät merkittävästi heilauta. Valtion talouden velkaantuminen valitettavasti jatkuu edelleen vahvana, ja nyt osa poliittisista päättäjistä haluaisi paikata sitä eläkejärjestelmästä.
Se tarkoittaisi käytännössä eläke-etuuksien leikkaamista, jotka eivät ole miltään osin ylimitoitettuja. Enkä voi ymmärtää miten eläkejärjestelmää heikentämällä valtion taloutta ylipäätänsä voi paikata. Eläkemaksua maksavat työnantajat ja palkansaajat. Työeläkkeet on siis lähtökohtaisesti myöhennettyä palkkaa.
Valitettavasti keskustelu on johtamassa siihen, että entistä useampi nuori ei usko ja luota järjestelmämme kestävyyteen ja tulevaisuuteen. Tästä hyvänä esimerkkinä hiljakkoin porvarilliset nuorisojärjestöt vaativat eläkeiän nostamista 70 vuoteen. Keskustelu johtaa valitettavasti myös vastakkainasetteluun eläkeläisten ja nuorten ja mikseipä myös työelämässä olevien välillä.
Virheelliset ja osin poliittiset ja populistiset heitot ovatkin vakava uhka koko eläkejärjestelmällemme ja sen kestävyydelle.
Eläkejärjestelmällemme ja sen edelleen kehittämiselle tarvitaan laaja yhteiskunnallinen yksimielisyys ja tahtotila. Siksi on erittäin tärkeää, että keskusteluissa edetään faktaperustein, ei poliittisten intohimojen ja populististen ulostulojen tarpeista lähtien.
Kirjoittaja on Eläkeläiset ry:n puheenjohtaja.


Tulossa oleva Tyel uudistus on erittäin hyvä. Ongelma on Yel, joka on hätäisesti rakennettu, ja siinä on paha valuvika. Se, että Yel ei ole rahastoiva, aiheuttaa valtiolle isot menot, vuonna 2024 yli 565 milj.euroa.