Eläkeläistoiminta suuntaa tulevaan
26.-27. toukokuuta Vantaalla kokoontuva Eläkeläiset ry:n valtuusto suuntaa katsetta tulevaan. Toimintaympäristömme muuttuu: eläkeläistoiminnan edellytyksiä parantaa kasvava, terve ja hyvinvoiva eläkeläisväestö. Heille tarjoamme mielekästä tekemistä ja yhdessäoloa. Toisaalta ajankohtainen yhteiskunnallinen tilanne, joka on ajanut järjestötoimintaa ja hyvinvointivaltiota ahtaalle, on herättänyt eläkeläisiä. Monille luonteva vaikuttamisen kanava löytyy nimenomaan eläkeläisjärjestöistä.
Ajassa eläminen tuo järjestötoimintaan myös haasteita. Toiminnan, talouden, tiedotuksen ja viranomaisasioinnin digitalisaatio asettaa vaatimuksia yhdistysten luottamushenkilöille. Ne yhdistykset pärjäävät, jotka saavat mukaan tuoreita voimia uusista eläkeläisistä, joilla digiasiat ovat hyvin hallussa.
Myös muuttoliikkeet vaikuttavat. Eläkeläiset muuttavat kaupunkeihin palveluiden perässä ja maailmalta muutetaan Suomeen. Monilla maaseudun paikkakunnilla väkimäärä on vähentynyt niin, että edellytyksiä toiminnalle ei ole. Päinvastainen tilanne on monissa kaupungeissa, joissa yhdistyksissä on niin paljon jäseniä, että tilaa olisi jopa uusille yhdistyksille. Kuinka tavoitamme jatkossakin eläkeläiset kaikkialla Suomessa?
Muuttuvasta toimintaympäristöstä huolimatta perustehtävämme säilyy: ajamme eläkeläisväestön asiaa yhteiskunnassa ja tarjoamme eläkeläisille mielekästä tekemistä ja kohtaamisia. Etenkin vaikeina aikoina kansalaisyhteiskunnan merkitys korostuu.
Valitettavasti avustuksia leikkaava hallitus ei näytä ymmärtävän järjestöjen merkitystä hyvinvoinnin ja demokratian edistäjänä. Avustusleikkausten vuoksi Eläkeläiset ry:ssäkin joudutaan sopeuttamaan taloutta ja etsimään keinoja lisätä riippumattomuutta valtionavuista.
Eläkeläiset ry:n toiminta kuvastaa jäseniämme. Yhteisiä kohtaamisia ja suuntaa näyttäviä keskusteluja käydään lukemattomissa yhdistyksissä ympäri Suomen. Merkittävä tapahtuma on myös 15.9. järjestettävä eläkeläisten risteily, jonne odotetaan jopa tuhatta eläkeläistä ja eläkeläistoiminnan ystävää. Sitä ennen toivotan hyvää kesää kaikille lehden lukijoille!

Eläkeläinen-lehden päätoimittaja


Vastaa