• Hyppää ensisijaiseen valikkoon
  • Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Hyppää alatunnisteeseen

Eläkeläiset Ry - Pensionärerna Rf

Vuodesta 1959 liikettä ja kulttuuria eläkeläisten parissa

Liikettä ja kulttuuria eläkeläisten
parissa vuodesta 1959
  • Etusivu
  • Järjestö
    • Alue- ja kuntavaalitavoitteet 2025
    • Yhdistyskahvilat
    • Strategia
    • Tavoiteohjelma
    • Eläkeläinen-lehti
      • Tilaa uutiskirje sähköpostiisi
    • Svenska
    • Ajankohtaista
    • Vuosikertomukset
    • Tietosuoja
  • Toiminta
    • Liikunnan haastekampanja 1.3.–30.4.
    • Liikuntaverstaat
      • Mitä teemme
    • Ilmasto- ja ympäristömuistot talteen
    • Koulutus
      • Kevään 2025 koulutuskalenteri
      • Syksyn 2025 koulutuskalenteri
      • Kurssille ilmoittautuminen, hinnat ja kurssituki
    • Liikunta
      • Yöttömän yön boccia-turnaus 4.-5.6.2025
      • Helppolentis
      • Jumppaa ja harjoituksia
      • Videomateriaaleja
      • Taukojumppasarja
    • Monikulttuurinen toiminta
      • Valokuvanäyttely
      • Toiminta
      • Tukihenkilöt
      • Materiaali
      • Yhteistyökumppanit
    • Ikäystävällinen kunta
    • Toimintatonni-avustukset
    • Aineistopankki
    • Aineistoa yhdistyksille
      • Yhdistysposti
    • Aineistoa taloudenhoitajille
    • Aineistoa ohjaajille
      • Tanssipajat
  • Yhdistykset alueittain
    • Etelä-Hämeen Aluejärjestö
    • Helsingin Aluejärjestö
    • Jokilaaksojen Aluejärjestö
    • Kaakkois-Suomen Aluejärjestö
    • Kainuun Aluejärjestö
    • Keski-Suomen Aluejärjestö
    • Lapin Aluejärjestö
    • Pirkanmaan Aluejärjestö
    • Pohjanmaan Aluejärjestö
    • Satakunnan Aluejärjestö
    • Savo-Karjalan Aluejärjestö
    • Uudenmaan Aluejärjestö
    • Varsinais-Suomen Aluejärjestö
  • Jäsenyys
    • Tervetuloa mukaan
    • Jäsenedut
    • Jäsenhakemus
    • Eläkeläisten tuetut lomat
    • Myyntituotteet
    • Paikallisyhdistyksen säännöt
  • Blogit
  • Yhteystiedot
    • Toimisto
    • Laskutusosoite
    • Hallitus ja valtuusto
    • Salattu sähköposti

Eläkeläistoiminta tuo elämään laatua

30.8.2024

Tapahtumasyksy on lähdössä vauhdikkaasti käyntiin, kertoi Pirkanmaan aluejärjestön puheenjohtaja Vilho Ponkiniemi Ellivuoren tapahtumassa. Taustalla Martti Halme veti kehonhuoltoa, ”päästä pohkeisiin”.

Pirkanmaalaiset tapasivat ja reippailivat Ellivuoressa

Pirkanmaan alueen yhdistysten eläkeläiset kokoontuivat 21. elokuuta ulkoilu- ja yhdessäolotapahtumaansa Ellivuoreen Sastamalaan.

– On tärkeää, että tällaisia tapaamisia järjestetään, aluejärjestön puheenjohtaja Vilho Ponkiniemi totesi.

– Elämän laatua on se, että tavataan tuttuja ja solmitaan uusia tuttavuuksia. Ikäihmisten jokapäiväisessä elämässähän on kaikesta huolimatta mahdottomasti haasteita. Ystävät ja tuttavat ovat hyvä tuki ja turva,

Alkavan järjestösyksyn asioihin kuuluu Eläkeläiset ry:n paikallisyhdistysten sääntöuudistus.
Edustajakokous hyväksyi toukokuussa uudet mallisäännöt paikallisyhdistyksille ja aluejärjestöille. Uusien mallisääntöjen ennakkotarkastus patentti- ja rekisterihallituksessa toimitettiin heinäkuussa ja uudet säännöt ovat nyt valmiit otettavaksi käyttöön.

Jokaisen yhdistyksen on omalta osaltaan hyväksyttävä yhdistyksen säännöt yleiskokouksessa, esimerkiksi syyskokouksen yhteydessä.

Ponkiniemi lupasi aluejärjestön olevan yhdistysten tukena, jotta sääntöasiat saadaan hoidettua pilkulleen.

– Säännöthän ovat toiminnan kivijalka ja PRH (patentti- ja rekisterihallitus) joka niitä valvoo, on melkoisen tarkka kaveri.

Eläkeläiset ry:n toiminnanjohtaja Jan Koskimies pohdiskeli puheessaan historian murroskausia.

– Aikakauden muutoksesta voi esimerkiksi kieliä se, että viime aikoina populistiset puolueet eivät ole vaaleissa menestyneet niin kuin on odotettu. Tämä nähtiin eurovaaleissa Suomessa, Ruotsissa ja Ranskassa. Myös Britannian populismilla ratsastaneet konservatiivit kokivat tappion, ja ehkäpä samaa tullaan näkemään myöhemmin syksyllä myös Yhdysvalloissa.

– Ehkä ihmiset näkevät, että aikamme kriisit kuten ilmastonmuutos ja sodat Ukrainassa ja Gazassa ovat läsnä todellisessa maailmassa, ei vain netin keskustelupalstoilla. Ihmiset vaativat siksi todellisia tekoja ja näyttöjä siitä, että asioita myös saadaan aikaan. Enää ei riitä, että julistaa mielipiteitään netissä.

– Ehkä entistä useampi on myös kyllästynyt nettimaailman riitelyyn ja hakee tilalle aitoja kohtaamisia, keskusteluja ja yhteisymmärrystä.

Koskimies muistutti, että eläkeläistoiminnassa on mukana eri järjestöissä yli neljännesmiljoona ihmistä ja tuhansittain vapaaehtoisia.

– Keväällä tehdyn jäsenkyselymme mukaan yli puolet vastanneista kertoo eläkeläistoimintaan osallistumisen vähentäneen koettua yksinäisyyttä ja lähes kaksi kolmesta kertoo saaneensa toiminnasta uusia ystäviä. Ehkä orastava, yhteisöllisyyttä arvostava aikakausi on otollinen myös eläkeläistoiminnalle?

Kulttuuritarjontaa ei tapahtumassa ollut unohdettu. Tarinaa ja runoa esittivät nokialaiset Airi Vaske ja Eila Kolhanen. Kuoro- ja tanhusäestystehtävistä monille tutuksi tullut haitaristi Antti Huusari esiintyi nyt soolona.

Pihalla pelattiin ulkopelejä ja Tampereen Eläkeläisten Martti Halme veti kehonhuoltoa, ”päästä pohkeisiin”.

Katso kuvia tapahtumasta:

DSC_0800
DSC_0814_net
DSC_0801_net
DSC_0817_net
DSC_0806_net
DSC_0825_net
DSC_0826_net
DSC_0830_net
DSC_0838_net
DSC_0883_net
DSC_0880_net
DSC_0873_net

Kategoriassa: Ajankohtaista, uncategorised Avainsanoilla:

Ensisijainen sivupalkki

Footer

Eläkeläiset ry
Malmin kauppatie 26, 00700 Helsinki
Puh. 020 743 3610
elakelaiset(at)elakelaiset.fi

Tietosuojaseloste »Saavutettavuusseloste »

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks Oy·